Zapalenie ślinianek | Poradnik lekarski

Zapalenie ślinianek

0

Co to jest zapalenie ślinianek?

Każdego dnia ślinianki zdrowego dorosłego człowieka produkują 1-2 litry śliny.

Wyróżnia się trzy pary dużych ślinianek. Największe z nich to ślinianki przyuszne znajdujące się przed małżowiną uszną w dole zażuchwowym. Leżą one na mięśniu – żwaczu – sięgając aż do łuku jarzmowego. Przewody śliniankowe tego rodzaju ślinianek odprowadzają ślinę surowiczą do przedsionka jamy ustnej.

Ślinianki podjęzykowe znajdują się na dnie jamy ustnej pod językiem, natomiast podżuchwowe w trójkącie podżuchwowym. Oprócz ślinianek dużych istnieje również wiele małych gruczołów ślinowych umiejscowionych w błonie śluzowej jamy ustnej oraz na nasadzie i trzonie języka. Stanom zapalnym ulegają przede wszystkim ślinianki przyuszne, ale wskutek powstawania kamienia można spotkać się też z zapaleniem ślinianek podjęzykowych.

OBJAWY

  • Obrzęk ślinianki przyusznej
  • Bóle okolicy jamy ustnej i gardła.
  • Ból przy uciskaniu ślinianki.
  • Spływanie ropy do jamy ustnej.
  • Przebicie ropy na zewnątrz przez skórę.
  • Zaczerwienienie skóry w okolicy ślinianki.

Jakie są przyczyny zapalenia ślinianek?
Źródłem stanów zapalnych ślinianek może być zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Najczęściej występującą infekcją wirusową atakującą ślinianki jest świnka. We wczesnym niemowlęctwie może pojawić się śliniankowy na nasadzie i trzonie języka. Stanom zapalnym ulegają przede wszystkim ślinianki przyuszne, ale wskutek powstawania kamienia można spotkać się też z zapaleniem ślinianek podjęzykowych. Jakie są przyczyny zapalenia ślinianek?

Źródłem stanów zapalnych ślinianek może być zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Najczęściej występującą infekcją wirusową atakującą ślinianki jest świnka. We wczesnym niemowlęctwie może pojawić się śliniankowy
typ cytomegalii. Do zakażenia wirusem, zaliczanym do grupy Herpes, może dojść przez łożysko u matki chorującej w czasie ciąży lub przy porodzie, w czasie przechodzenia noworodka przez kanał rodny. Istnieje wówczas ryzyko wystąpienia u dziecka ciężkich wad rozwojowych.

Na świecie co drugi człowiek jest zakażony wirusem cytomegalii, ale we krwi posiada jednocześnie przeciwciała. W przeważającej większości przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo. Nadal nie wiadomo dokładnie, dlaczego zdarza się jednak, że u niektórych choroba ta ma ciężki przebieg.

Zapalenie ślinianek może być również wynikiem zakażenia bakteryjnego gronkowcami, paciorkowcami lub pneumoko-kami. Każdy człowiek jest nieustannie narażony na kontakt z różnymi rodzajami bakteri, ale niekoniecznie prowadzi to do zakażenia. Do zapalenia ślinianek może dojść w okresie obniżonej odporności organizmu, na przykład przy chorobach nowotworowych lub ciężkich chorobach zakaźnych, takich jak tyfus, gorączka plamista lub płonica.

Innym przypadkiem jest wstąpienie zapalenia ślinianek po operacjach. Środki anestezyjne powodują zmniejszenie wydzielania śliny, dlatego brak higieny jamy ustnej po zabiegach operacyjnych może być przyczyną zapalenia ślinianek.

Jak leczy się zapalenia ślinianek?

Ostre ropne zapalenie ślinianek leczy się za pomocą antybiotyków. Poza tym należy pobudzać wydzielanie śliny przez jedzenie cytryny lub grejpfrutów, ssanie tabletek zawierających witaminę C lub żucie gumy.

W chronicznych stanach zapalnych ślinianek przyusznych, antybiotyk wstrzykuje się bezpośrednio do ślinianek. Jeśli dochodzi do nawrotów choroby, stosuje się naświetlanie promieniami rentgenowskimi, a w razie niepowodzenia wspomn ianych metod, zaatakowaną śliniankę usuwa się operacyjnie.

Czy można coś zrobić samemu?

Leczenie ropnego zapalenia ślinianek można przyspieszyć pobudzając produkcję śliny.

W tym celu zaleca się jedzenie cytryny, ssanie tabletek z witaminą C lub żucie gumy.

Jak postąpi lekarz?

Postawienie diagnozy w przypadku zapalenia ślinianek nie jest trudne, gdyż objawy są jednoznaczne. Gdy lekarz naciska na śliniankę, do jamy ustnej spływa ropa.

Przebieg choroby

Zapaleniu ulega zazwyczaj jedna ze ślinianek przyusznych, która zaczyna boleć i jest spuchnięta. Poza tymi objawami występuje także zaczerwienienie skóry nad ślinianką oraz obrzęk jej ujścia w jamie ustnej. Przy zapeleniu ślinianek może również wystąpić podwyższona temperatura.

Ropa może przebić się do jamy ustnej lub na zewnątrz przez skórę. Ostre objawy zapalenia zazwyczaj szybko ustępują po podaniu antybiotyku. Przewlekłe stany zapalne wykazują natomiast mniej wyraźne symptomy.

Zakażenie płodu

Bardzo niebezpieczne jest wewnątrzmaciczne, przez-łożyskowe lub okołoporodowe zakażenie wirusowe cytomegalii. Dzieci przychodzą wówczas na świat z obrzękiem wątroby lub śledziony, z żółtaczką i zapaleniem płuc. Występują również u nich ciężkie zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Dla większości chorych niemowląt stan ten kończy się śmiercią. U większości dorosłych zakażenie jest znacznie mniej groźne.

Poleć nas na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Śledzik

Zostaw wiadomość

 
© 2012 Poradnik lekarski. Wszystkie prawa zastrzeżone Źródło: International Masters Publishers B.V / IMP Spółka z.o.o ISBN 83-9082 77-2-7.